infolinka +420 728 932 072      

Babské receptury

Zde pro Vás máme jednoduché babské receptury pro inspiraci.

Skoro ementál z tvarohu:

Uděláme tvaroh. 1 kg tvarohu a 1 litr mléka dáme do hrnce a povaříme. Až se hmota spojí přelijeme ji přes sítko nebo plátýnko. Necháme chvíli okapat. Na větší teflonovou pánev nebo do hrnce dáme rozehřát vrchovatou polévkovou lžíci másla. ( množství másla potom v hotovém sýru určuje jeho tučnost a v případě, že ho obalíš a uděláš jako smažák, lépe se táhne). Na rozehřáté máslo vysypeme obsah ze síta a intenzivně mícháme (pozor přichytává se). Až se začne hmota tahat, přidáme jeden prášek do pečiva, kávovou lžičku soli a za stálého míchání roztavíme na hladkou hmotu. Tuto pak nalijeme do misky vyložené fólií nebo alobalem.

Korbáčiky:

Kravské mléko zahřejeme na 50 st. C a přilijeme zkyslé kravské mléko. Přidáme sýřidlo. Po 15 min. míchání se nám utvoří vespod hrouda sýru. Vyndáme ji do misky a necháme několik hodin odpočinout. Ztuhlý sýr pokrájíme do vřelé vody (75 - 80 st. C) a hněteme vařečkama těstíčko až bude vláčné a hladké jako těsto. Z těsta pak vytahujeme provázky do misky se studenou vodou, kde ztuhnou. Asi po 3 min. je vložíme do misky se slanou vodou a necháme asi 3 min. nasolit.

Domácí máslo:

Nadojené mléko pasterujeme - ohřejeme na 63°C po dobu 30 minut a necháme schladit. Mléko nalejeme do co nejširšího hrnce a necháme 24-48 hodin vysrážet smetanu v chladu. Po této době sebereme smetanu větší lžicí do nádoby, ve které budeme máslo tlouci. Sebereme znamená, že sebereme smetanovou vrstvu, která se usadí na povrchu mléka po celé ploše. Sebranou smetanu necháme ohřát na  pokojovou teplotu. Ke stloukání můžeme použít sklenici od zavařenin, obsah asi 500 ml s kovovým šroubovacím víčkem. Sklenici naplníme smetanou do poloviny, dobře uzavřeme a stloukáme, pohybujeme nahoru a dolů - třepeme. Za asi 20 až 30 minut je máslo hotovo. S cedíme přes sítko, tím oddělíme máslo od podmáslí.

  

Domácí jogurt:

Čerstvé mléko zahřejeme na 85 - 90°C a pak rychle zchladíme na 45 - 50°C.Zaočkujeme jogurtovou kulturou :

 • použijeme vlastní jogurt z předchozí výroby (2 pol. lžíce na 1 litr mléka)
 • koupíme bílý jogurt s živými kulturami (např. Choceňský bílý, Hollandia bílý nebo Jihočeský bílý ve skleničce) a dávkujeme stejně 2 pol. lžíce na 1 litr mléka.

Dobře rozmícháme a naplníme do dobře umytých skleniček ( mytí v myčce je dostatečné).

Smetanový zákys:

Výroba zakysaných nápojů je nejméně náročnou výrobou. Vyrobit si smetanový zákys doma je velmi jednoduché !
K
oupíme čerstvé mléko, postavíme v kuchyni (ne na přímé sluníčko) a necháme zkysnout, protože mléčné bakterie, které nám zákys vytvoří mají rády pokojovou teplotu ( asi 23°C). Doba zkysnutí je asi 16 - 20 hodin, ale může se lišit podle počasí, v létě nám určitě zkysne rychleji. Někdy se může stát, že koupené mléko z automatu je tak čisté (že neobsahuje žádné bakterie, a nedostatek i těch správných mléčných, které se ještě nestihly namnožit), že mléko přirozeně nezkysne. Proto je lepší přidat do mléka 1 - 2 pol. lžíce zakysané smetany koupené v obchodě a dobře rozmíchat. Tímto způsobem máme jistotu, že mléko určitě zkysne. Nezapomeňme si ze zákysu ponechat asi 1 dcl na další zaočkování a tím nemusíme kupovat ani tu zakysanou smetanu, pouze další čerstvé mléko. Náš zákys (asi 1 dcl) si můžeme zamrazit a máme nachystané očkovací dávky na další zákysy nebo na výrobu sýrů.
Čerstvé mléko zahřejeme na 72°C po dobu 15 sekund a pak rychle zchladíme na pokojovou teplotu 23°C.

Přidáme:

 • smetanový zákys čerstvý nebo zmrazený (popis výroby je uveden ve druhém odstavci)

Dobře zamícháme a necháme stát při pokojové teplotě 16 - 20 hodin. Potom dáme do chladničky a necháme vychladit. Vydrží v chladničce i 2 týdny.

Domácí Laktimel:

Obsahuje mléčné bakterie mimořádného významu (stejné bakterie jako v Actimelu).
Pravidelná konzumace přispívá k upevnění dobrého zdraví, snižuje riziko infekcí a vzniku alergií !

 1. Mléko zahřejeme za stálého míchání na teplotu 95°C s výdrží asi 1 min.
 2. Potom prudce zchladíme na 38°C a pořádně v něm rozmícháme připravenou probiotickou kulturu
 3. Necháme mléko s kulturou kultivovat 16 - 20 hodin při teplotě 37°C ( například v peřinách nebo termosce). Po tuto dobu s nápojem nemícháme, necháme ho v naprostém klidu.
 4. Hotový domácí Laktimel uložíme na 12 hodin do chladničky. Vychlazený chutná nejlépe!

Probiotická kultura, která nám Laktimel vytváří je určena pouze k přímému jednomu očkování a nejde ji přeočkovávat, jako je tomu u jogurtu, kefíru, nebo zákysu.
Doporučujeme denní konzumaci 150 - 250 ml probiotického mléka - Laktimelu na osobu ideálně rozdělenou do dvou dávek.
Pro úpravu střevní mikroflóry je doporučena minimální délka konzumace probiotického mléka - Laktimelu po dobu 2 týdnů.
Probiotické mléko lze připravit i z mléka kozího či rostlinného (sója apod.)

  

Uzrálý sýr:

1 kg tvrdého tvarohu nastrouháme najemno, nejlépe do kameninové nádoby s dobře těsnící poklicí, (může být i jiná nádoba, mně se osvědčil nerezový rendlík).

Osolíme, dobře promícháme, setřeme stěrkou tvaroh ze stěn, urovnáme jeho povrch a dobře uzavřeme poklicí. Umístíme na teplé místo v kuchyni (např. na skříňku v blízkosti sporáku). Sýr zraje nejlépe za horkých letních dnů, v zimě můžeme podpořit zrání nastrouhaným syrečkem (na 1 kg tvarohu 2 kolečka jemně nastrouhaného syrečku dobře smíchat s tvarohem).

Asi za 4 dny bychom měli ucítit charakteristickou vůni.

Opatrně zkontrolujeme zrání tak, že vidličkou odkryjeme kousek horní vrstvy. Sýr musí být zralý i ve spodní vrstvě. Pokud nám sýr neuzrál do 7 dnů, je velká pravděpodobnost, že zhořkne nebo zplesniví (záleží hodně na teplotě - ideální je 30-35°C a také na dodržení čistoty při výrobě).

Když je sýr zralý, smícháme ho s drceným kmínem nebo s drceným pepřem, případně přisolíme a dáme do uzavíratelné sklenice do chladu. Můžeme ho mazat na chléb s máslem, dělat různé pomazánky, ale nejlepší je udělat z něj ještě pečený sýr.

  

Acidofilní mléko:

Vyrobit si acidofilní mléko doma je velmi jednoduché.

Koupíme čerstvé mléko, mléko zahřejeme na 72°C po dobu 15 sekund a pak rychle zchladíme na pokojovou teplotu.
Přidáme:

 • koupené acidofilní mléko z obchodu, pouze s živou kulturou (asi 1dcl do 1 litru převařeného mléka).

Dobře zamícháme a necháme stát při pokojové teplotě 16 - 20 hodin. Potom dáme do chladničky a necháme vychladit. Vydrží v chladničce i 2 týdny 

Nezapomeňme si z našeho acidofilního mléka ponechat asi 1 dcl na další zaočkování. Nebo si můžeme acidofilní nápoj zamrazit (dávky po 1 dcl) a použít na další výrobu.

Gouda:

Gouda je žlutý holandský sýr pojmenovaný podle města Gouda poblíž Rotterdamu. Řadí se do skupiny polotvrdých sýrů, i když stará gouda má blíže k parmazánu. Může být tak tvrdá, že kůra se dá odříznout jen pilkou a vnitřek se musí místo krájení lámat.

Gouda se stala už ve 14. století výborným obchodním artiklem a vyvážela se do celého světa. Dnes se můžeme setkat s Goudou švédskou, belgickou a francouzskou, ale ta pravá Gouda je pouze jedna.

Výroba goudy

Pravá nizozemská Gouda je 100% z kravského mléka. Má žlutou kůru a tradičně se pokrývá žlutým voskem. Pokud jde na vývoz, používá se vosk červený. Technologie výroby je velice blízká výrobě Eidamu: mléko se vysráží přidáním syřidla, po rozřezání sýrařskou harfou se lisuje do forem, bochníky se v solných lázních omývají a potom zrají ve speciálních prostorách.

Rozdělení podle doby zrání

Mladá gouda - zraje 4-6 týdnů, má velmi světlou barvu a jemnou chuť.

Středně stará gouda - zraje již déle, a to 3-6 měsíců, má výrazně tmavší barvu a pikantní chuť.

Extra uzrálá gouda - zraje 18 měsíců, přitom získává svou karamelovou barvu a intenzivní, ale přesto sladkou chuť - je možné ji strouhat a nahradit jí parmezán.

Extra dvakrát (nebo i třikrát) uzrálá gouda - zraje buď 3 nebo 5 let, sýr se stává drobivým, získává intenzivní chuť a vůni.

Vzhled goudy

Gouda má min. 48 % tuku v sušině, charakteristickou zlatavě oranžovou barvu. Plátek Goudy musí být pružný, hmota nesmí při ohybu praskat a v bloku sýru po nakrojení nesmí být vidět žádná oka nebo praskliny.

Jeden kus goudy váží většinou kolem 4 kg až 20 kg. Můžeme si také zakoupit malé kousky na svačinu „baby gouda cheese nebo „lunch cheese". Populární je například s bylinkami nebo s kmínem

  

  

Camembert:

Mléko zahřejeme na teplotu 64ºC po dobu 30 minut. Poté zchladíme na 33-36 ºC a přidáme mezofilní kulturu Danica + camembertsou kulturu + chlorid vápenatý.

Vše důkladně rozmícháme a necháme hodinu prokysávat. Poté přidáme syřidlo, necháme 35-40 minut sýřit, sýřeninu nakrájíme na kostky 2x2cm a po pěti minutách dáváme do forem. Sýr ve formách pravidelně otáčíme. Po 20 hodinách vyndáme s forem, sýr nasolíme (solný nálev 18-20%, 250g sýru ponecháme 25 minut). Sýr necháme okapat a po hodině ho uložíme na mřížku, aby plíseň mohla růst. Podmínky pro zrání: maximální teplota 12 ºC.  Po týdnu  je sýr hotový.

O mléce

Mléko je v kuchyni nepostradatelné, vylepšuje chuť mnoha pokrmů, zjemňuje příliš ostrá jídla, zvýrazňuje vlastní chuť zeleniny a pro zjemnění chuti se do něho před vlastním zpracováním namáčejí např. ledvinky, játra, zvěřina nebo slanečky. Umíme s ním zacházet? A svařit, aniž by „uteklo"?

O trvanlivosti mléka

Mléko má jen malé množství sacharidů v podobě mléčného cukru, a protože tento cukr pozvolna konzumují mléčné kvasné bakterie, není proces kysání mléka nic jiného než jejich práce. Různé druhy mléka mají rozdílnou trvanlivost, než tomuto procesu podlehnou, ale obecně platí, že obyčejné neotevřené mléko vydrží v chladu přibližně 4-5 dní, jen trvanlivé mléko má trvanlivost neotevřené 6 týdnů, po otevření také pár (4-5) dní. Platí to i pro trvanlivou smetanu, ale smetana na šlehání by měla být spotřebována do 2-3 dnů.

Pár fíglů, aby neuteklo

 • Mléko vám z hrnce neuteče, když do něj přidáte lžičku cukru.
 • Pokud mléko při vaření mícháte metlou na šlehání, nevytvoří se škraloup.
 • Mléko se tak snadno nepřipálí, když hrnec před vařením vypláchnete studenou vodou.

Tipy na skladování

Mléko je velmi choulostivé, mělo by být stále zavřené a skladované v lednici. Skladujte jej mimo dosah světla, sluneční i umělé paprsky způsobují nepříjemnou příchuť. Mléko má schopnost přejímat okolní pachy, proto jej při skladování oddělte od výrazně vonících potravin.

A nakonec

 • Mléko nikdy nezmrazujte, voda se oddělí od mléčného tuku a mléko změní chuť.
 • Naopak - smetanu lze zmrazit, vydrží v mrazničce až 6 měsíců.
 • Smetana se nejlépe šlehá, když je silně vychlazená

Sicilské černé perly 

Oloupané stroužky česneku vložíme do ledové vody, aby si zachovaly chuť a šťavnatost. Mezitím rozpustíme čokoládu v horké lázni a přimícháme koňak.

Stroužky smočíme v chladnoucí čokoladě a obalíme v mletých oříškách. Necháme zatuhnout, upravíme na talířky a podáváme ke capuccinu.Pokud to budete někdo zkoušet, vyfoťte prosím oběť ihned po pozření ... hrozně by nás zajímalo, jak se potom tváří :)

Domácí pivní sýr

Suroviny:

 • 2 kostky měkkého tvarohu
 • sůl
 • 1/2 lžičky mletého kmínu
 • lžička sladké mleté papriky
 • lžička mletého chilli
 • snítka tymiánu
 • 200 ml 12° ležák
 • na podávání plnotučná hořčice a jarní cibulka

Doba přípravy: 20 minut

Postup:
Plátek čerstvého chleba s pikantní, dobře odleželou pomazánkou je skvělým doprovodem ke sklenici lahodného ležáku.

Měkký tvaroh smícháme s uvedeným kořením, nadrhnutým tymiánem a pivem. Důkladně rozmícháme a vložíme do sklenice. Uzavřeme a necháme 5 až sedm dní v pokojové teplotě.

Poté ze sklenice odebereme požadovanou porci a smícháme ji s hořčicí a jemně sekanou jarní cibulkou

Co ještě se dá udělat ze sýra?

Nápoj: Grapefruitový drink

Na 4 porce potřebujete: 2 růžové grepy, 175 g krémového sýru, 600 ml grapefruitového džusu, 3 lžíce cukru, lístky máty na ozdobu.

Postup: Z grepů vyloupejte jen čistou dužinu a rozdělte ji na malé kousky. Krémový sýr vyšlehejte s grapefruitovým džusem do hladké pěny. Kousky grepu a sýr s džusem vložte do mixéru (nebo použijte ponorný), přidejte cukr a zlehka promixujte, aby se kousky ovoce rozměnily. Pozor ale, ať z nich nevytvoříte úplně hladké pyré! Nápoj nalijte do vysokých skleniček, ozdobte mátou nebo kouskem grapefruitu a můžete servírovat. V horkém letním dni bude určitě chutnat!

Pěnový drink vás rychle osvěží! Pěnový drink vás rychle osvěží!

Polévka: Bylinková polévka

Na 4 porce potřebujete: 1 svazek jarní cibulky, 1 lžíci oleje, 2 lžíce solamylu, 750 ml zeleninového vývaru, 150 ml mléka, 175 g krémového sýru, 2 vaničky řeřichy, muškátový oříšek, sůl, pepř.

Sýrová polévka vás nadchne Sýrová polévka vás nadchne 

Postup: Na kolečka pokrájenou jarní cibulku osmahněte na oleji, poprašte škrobem a zalijte vývarem. Přidejte mléko, vše zamíchejte a nechte asi 5 minut vařit. Stáhněte plamen na minimum, vmíchejte krémový sýr a nechte jej rozpustit, ale už nevařte! Nakonec polévku dochuťte nasekanou řeřichou, špetkou muškátového oříšku, solí a pepřem. Pokud má být polévka hlavní chod, servírujte ji s tmavým pečivem!

Hlavní chod I: Thajské krůtí tortilly

Na 4 porce potřebujete: 200 g krůtí pečeně, 250 g krémového sýru, 3 lžíce chilli omáčky, 4 velké tortilly, 2 srdíčka hlávkového salátu, 1 mango, sůl a pepř.

Thajské tortilly s krůtím překvapením Thajské tortilly s krůtím překvapením

Postup: Krémový sýr promíchejte s chilli omáčkou, osolte a opepřete ho. Tortilly potřete tímto krémem a postupně na ně pokládejte na nudličky nakrájený salát, mango, tenké plátky krůtí pečeně (můžete použít i dobrou krůtí šunku) a stočte je. Při servírování tortilly překrojte šikmo na poloviny a talíř dozdobte zbylým mangem a salátem.

Hlavní chod II: Pstruh pečený po italsku

Na 4 porce potřebujete: 4 očištěné pstruhy, 100 g hladké mouky, 2 vejce, 2 lžíce jemné strouhanky, 2 lžíce strouhaného sýru parmezánského typu (co to je, najdete zde), 1 citron, 100 g čerstvých bylinek (bazalka, tymián, majoránka, saturejka, estragon..., díky článku Vypěstujte si bylinky i v paneláku je můžete mít vždy čerstvé i vy), slunečnicový olej na smažení, černý pepř a sůl, kadeřavý nebo ledový salát. Pstruh na italský způsob

 rovnoměrně rozdělte do 4 stejně velkých svazečků. Do břich očištěných, vykuchaných a osušených pstruhů vložte jednotlivé svazky bylinek a osolte je. Vajíčka rozšlehejte v misce a pstruhy obalte v trojobalu - tedy postupně v hladké mouce, vajíčku a nakonec ve strouhance smíchané se sýrem. Obalené pstruhy smažte na rozpáleném oleji dozlatova asi 15 minut. Hotové pstruhy zbavte přebytečného tuku papírovými ubrousky a servírujte je na listech kadeřavého nebo ledového salátu pokapané citronem a okořeněné čerstvě mletým pepřem. Jako příloha budou skvělé nové brambory uvařené ve slupce!

Dezert: Parmezánský sýr s hruškami a jahodami

Na 4 porce potřebujete: 100 g sýru parmezánského typu vcelku (co to je, najdete zde), 4 sladké a šťavnaté hrušky, 100 g jahod, balsamico, panenský olivový olej.

Sladká tečka na závěr Sladká tečka na závěr

Postup: Hrušky oloupejte, odstraňte z nich jadřinec, rozdělte je na čtvrtky a naaranžujte je do tvaru hvězdy na talíř. Mezi jednotlivé kousky hrušek položte na poloviny rozkrájené jahody. Sýr nakrájejte na menší kousky a posypte jimi ovoce. Na závěr vše ochuťte balsamikem a panenským olivovým olejem. Tenhle netradiční dezert vám bude určitě chutnat!

  
  

Bramborový dort

 pracná
Doba přípravy pokrmu doba přípravy cca. 50 min.

Suroviny: 5 uvařených brambor, 100g hrubé mouky, 3 vajíčka, 1 prášek do pečiva, 100g ořechů, kapka citrónové šťávy, 100g krystalového cukru

Postup: Žloutky utřeme s cukrem, přidáme nastrouhané brambory, mouku s práškem do pečiva a promícháme. Z bílků vytvoříme hustý sníh, který opatrně přidáme a nakonec přidáme pomleté ořechy a kapku citrónu. Vše dobře promícháme. Dáme do vymazané a vysypané dortové formy. Pečeme v předehřáté troubě na 170°C asi 30-40 minut.
Vychladlý dort můžeme rozkrojit v polovině a potřít marmeládou a ozdobit šlehačkou nebo čokoládou.

Bramborový dort

Obtížnost obtížnost receptu pracná
Doba přípravy pokrmu doba přípravy cca. 50 min.

Suroviny: 5 uvařených brambor, 100g hrubé mouky, 3 vajíčka, 1 prášek do pečiva, 100g ořechů, kapka citrónové šťávy, 100g krystalového cukru

Postup: Žloutky utřeme s cukrem, přidáme nastrouhané brambory, mouku s práškem do pečiva a promícháme. Z bílků vytvoříme hustý sníh, který opatrně přidáme a nakonec přidáme pomleté ořechy a kapku citrónu. Vše dobře promícháme. Dáme do vymazané a vysypané dortové formy. Pečeme v předehřáté troubě na 170°C asi 30-40 minut.
Vychladlý dort můžeme rozkrojit v polovině a potřít marmeládou a ozdobit šlehačkou nebo čokoládou.

    Bramborový dort - klikněte pro zvětšení
mléko
designed by pub24 | contents ©2022 Herzige-farm.cz | powered by Online Shop Herzige farm & Quick.Cart